Bolo vybudované ako kúpalisko pre zámockých pánov. Býva nazývané aj s prívlastkami “zámocké”, “panské”, alebo ako Jazierko pri medveďovi. Výmera kúpaliska je 511 m2, na hlbšej strane je kúpalisko hlboké 2,4m. Má lichobežníkový tvar, kolmé steny a je dokonale vsadené do okolitého, prevažne zalesneného terénu, ktorým je ústie doliny. V minulosti bývalo veľmi atraktívne pre verejnosť, nakoľko to bolo jediné miesto na okolí, kde sa dalo kúpať, a to až približne do 70. rokov 20. storočia.

Kúpalisko bolo postavené koncom 19. storočia v zadnej časti parku a jeho autorom je Vojtech Strnad. Vzhľad okolia kúpaliska bol v minulosti značne odlišný. Bolo obklopené lúkami, na ktorých oddychovali ľudia. Mostík, ktorý je súčasťou kúpaliska mával zábradlie a pergolu z hrubých konárov s čečinou na vrchu a za ním sa nachádzali prezliekárne. Železné oká, ktoré sú po vnútorných stranách kúpaliska, slúžili na prevlečenie lana, o ktoré sa plavci pri brehu zachytávali.

Na jeho napájanie boli využívané tri zdroje vody:

  • Potok Leveš, z ktorého bola voda privedená do kúpaliska povrchovým kanálom, vybudovaným vrchným záhradníkom Vojtechom Strnadom. Tento je využívaný aj dnes.
  • Prepad zo starého vodojemu pri ceste na Babylon. Prepad bol zvedený rúrou do doliny za kúpaliskom, kde rúra trčala z kopca, ďalej bol vybudovaný povrchový kanál z keramických žľabov. Býval mylne označovaný za prameň. Žľaby sú stále viditeľné, v rámci brigády, kedy sme celú dolinu za kúpaliskom vyčistili, sme ich odkopali a očistili, dnes je však dolina opäť zarastená, les si ju zakaždým rýchlo vezme späť a na jej údržbu nám nezostáva priestor.
  • Prepad z nového vodojemu (1939) na Babylone. Rúra vychádza zo zeme pod vodojemom, následne voda tiekla dole celou dolinou od nového vodojemu, neskôr sa napájala na povrchový kanál z keramických žľabov.

Napájanie z vodojemov sa neosvedčilo. Voda bola kvalitnejšia ako potočná, avšak vodojemy kapacitne nestíhali pokrývať spotrebu obce, nieto ešte kúpaliska.

Kúpalisko sa vypúšťalo jednoduchou zátkou na trojmetrovej tyči, umiestnenej v odtokovej šachte, a voda následne tiekla podzemnou vypúšťacou rúrou do vyúsťujúcou do Jazierka s baštou. Neskôr sa rúra pravdepodobne upchala a tak bola zboku prerazená a provizórne napojená na povrchový kanál vedúci do Jazierka s baštou. Okrem vypúšťacej rúry malo kúpalisko aj prepadovú rúru, slúžiacu na priebežný odtok vody, ak jej hladina presiahla výšku tejto prepadovej rúry. Prepadová rúra vyúsťuje na odvrátenej strane skalky vybudovanej v blízkosti kúpaliska, na ktorej kedysi stála plastika medveďa. Voda následne vtekala maličkým vodopádom do šachty pod skalkou. Ďalej tiekla podzemnou rúrou do ďalšej šachty, odkiaľ podľa potreby tiekla buď do Jazierka s baštou, alebo povrchom do potoka Leveš.

Príroda a zub času však za desaťročia urobili svoje a v čase vzniku nášho združenia boli z bývalej krásy kúpaliska a jeho okolia len pozostatky niekdajšej slávy. V rámci našej činnosti bolo kúpalisko v roku 2012 generálne vyčistené, odstránené nálety, divo rastúce kríky, prekopané a vyčistené chodníky a okolité oddychové priestranstvá, prečistená dolina vedúca k vodojemom a čiastočne obnovený povrchový napájací kanál v doline za kúpaliskom. Neskôr sme osádzali lavičky, opravovali poškodené potrubie a kúpalisko a jeho okolie pravidelne čistíme a udržiavame. Niekoľko rokov sme v tomto priestore organizovali aj letnú brigádu so zamestnancami AE Mochovce.

Informačné stránky o parku a občianskom združení PARK TOPOĽČIANKY. Autorské práva vyhradené. Pri použití našich textov akademickými inštitúciami a dobrovoľníckymi organizáciami, ktoré má nekomerčný charakter, postačuje uviesť zdroj a spätný odkaz na tieto stránky. Iné použitie textov a tiež použitie fotografií je možné len so súhlasom autora a na konkrétny účel. Ďakujeme Vám za rešpekt k úsiliu, ktoré našej činnosti a týmto stránkam venujeme.

lekkerkief.media | KLUB | CMS